Home About Us Governance State Office Bearers
State/Territory, NZ & HK Committees Print E-mail

Each State/Territory & New Zealand has a Committee which is responsible for the implementation of College policy and the administration of College affairs in their jurisdictions. These Committees comprise:

  • locally elected Fellows and, in some cases, Candidates
  • coopted Fellows where necessary
  • an Associate Fellow
  • Jurisdictional Training Coordinator; and CEP Coordinator are elected from the Committee members

 

 

Australian Capital Territory
  • Chair - Dr Christina Wilkinson
  • Honorary Secretary - Dr Rod Lambert
  • Coordinator of Training - Dr Leonard Brennan
  • CEP Coordinator - Dr Kate Tindal
  • Fellow - Dr Nicola Ward
New South Wales
  • Chair - Dr Tony Sara
  • Honorary Secretary - Dr Nick O'Connor
  • Treasurer - Dr Tony Sara
  • Coordinator of Training - Dr Claire Blizard and Dr Tony Sara
  • CEP Coordinator - Dr Eva Pilowsky
  • Candidate Representative - Dr Greg Watters

Queensland & NT
  • Chair - Dr Luis Prado
  • Honorary Secretary - Dr Liz Rushbrook
  • Treasurer - Dr Greg Coffey
  • Jurisdictional Training Coordinator - Dr Leah Barrett-Beck
  • CEP Coordinator - Dr Dale Seierup
  • Fellow assisting the JTC - Dr Donna O'Sullivan
  • Fellow - Dr Stephen Ayre
  • Associate Fellow Representative - Dr Michael Gabbet
  • Coopted Candidate - Dr Michael Clements
  • Candidate Representative - Dr Carl Bryant

South Australia
  • Chair - Dr Jayanthi Jayakaran
  • Secretary- Dr Krishnaswamy Sundararajan
  • Coordinator of Training - Dr Susan Merrett
  • CEP Coordinator – Dr Nes Lian-Lloyd
  • Candidate Representative – Dr Mau Wee
  • AFRACMA Representative – Dr Milind Sanap
Tasmania
  • Chair - vacant
  • Honorary Secretary - Dr Peter Renshaw
  • Treasurer - vacant
  • Coordinator of Training - Dr Helen McArdle
  • CEP Coordinator - Dr Helen McArdle
  • Candidate Representative - Dr Helen Harris
Victoria
  • Chair - Prof Erwin Loh
  • Coordinator of Training - Dr Anjali Dhulia
  • CEP Coordinator - Dr Paul Eleftheriou
  • Fellow - Dr Ian Graham
  • Fellow - Dr Caroline Clarke
  • Fellow - A/Prof David Hillis
  • Fellow - A/Prof Alastair Mah
  • Candidate - Dr Michael Kirk
  • Candidate - Dr Boon Shih Sie
  • Associate Fellow Representative - vacant

Western Australia
  • Chair - Dr Mark Salmon
  • Honorary Secretary - Dr Sayanta Jana
  • Treasurer - Dr Terry Bayliss
  • Coordinator of Training - Dr Mark Platell
  • CEP Coordinator - Dr Allan Pelkowitz
  • Senior Advisor - Dr Andrew Robertson
  • Private Hospital Representative - Dr Daniel Heredia
  • Candidate Representative -Dr Natalia Magana
  • Associate Fellow Representative - Dr Geoffrey Williamson
New Zealand
  • Chair - Dr Iwona Stolarek
  • Honorary Secretary - Dr Dilky Rasiah
  • Treasurer - Dr Peter Gootjes
  • Coordinator of Training - Dr Kevin Morris
  • CEP Coordinator - Dr Stewart Jessamine
  • Candidate Representative - Dr Debbie Holdsworth
  • Candidate Representative - Dr Greig Russell
  • Fellow - Dr Dell Hood
  • Fellow - Dr Wilson Young
  • Fellow - Dr Don Mackie
  • Fellow - Dr Allan Davis
  • Fellow - Dr Iwona Stolerek
  • Fellow - Dr David Sage
Hong Kong
  • President - Prof Hong Fung
  • Vice-President - Dr Thomas Tsang
  • Honorary Secretary - Dr Ronald Lam
  • Treasurer - Dr Mandy Ho
  • Chief Censor - Dr Ho Yuk Yin
  • CEP Coordinator - Dr Helen Tinsley
Last Updated on Tuesday, 30 May 2017 15:10